CarSedan2024
Toyota Yaris ATIV X 1.5
PKR 5,429,000
Available Colors
Super WhiteAttitude BlackSilver MetallicDark Blue
Engine
Powertrain specifications
| type | Petrol |
| displacement | 1496 cc |
| horsepower | 106 hp @ 6000 RPM |
| torque | 140 Nm @ 4200 RPM |
| cylinders | 4 |
| valve mechanism | DOHC 16 Valves |
| compression ratio | 10.5:1 |
| fuel system | EFI |
Transmission
Gearbox and drivetrain
| type | Automatic |
| gears | CVT |
Dimensions
Size and weight
| length | 4425 mm |
| width | 1730 mm |
| height | 1475 mm |
| wheelbase | 2550 mm |
| ground clearance | 145 mm |
| kerb weight | 1135 kg |
| boot space | 390 L |
Performance
Efficiency and speed
| mileage city | 14 km/L |
| mileage highway | 18 km/L |
| top speed | 190 km/h |
| fuel tank capacity | 42 L |
Suspension
Ride comfort
| front | MacPherson Strut |
| rear | Torsion Beam |
Brakes
Stopping power
| front | Ventilated Disc |
| rear | Drum |
Wheels
Rim and tyre specs
| rim size | 15 inch |
| tyre size | 185/60 R15 |
Features
Key features and equipment
| airbags | 2 |
| abs | Yes |
| traction control | No |
| climate control | Manual |
| infotainment | 6.8-inch touchscreen |
| usb ports | 1 |
| keyless entry | Yes |
| push start | No |