CarSedan2024
Honda City 1.5 Aspire
PKR 5,549,000
Available Colors
Taffeta WhiteLunar Silver MetallicGolden Brown MetallicMeteoroid Gray
Engine
Powertrain specifications
| type | Petrol |
| displacement | 1497 cc |
| horsepower | 118 hp @ 6600 RPM |
| torque | 145 Nm @ 4600 RPM |
| cylinders | 4 |
| valve mechanism | SOHC 16 Valves i-VTEC |
| compression ratio | 10.3:1 |
| fuel system | EFI |
Transmission
Gearbox and drivetrain
| type | Automatic |
| gears | CVT |
Dimensions
Size and weight
| length | 4580 mm |
| width | 1748 mm |
| height | 1489 mm |
| wheelbase | 2600 mm |
| ground clearance | 150 mm |
| kerb weight | 1160 kg |
| boot space | 536 L |
Performance
Efficiency and speed
| mileage city | 13 km/L |
| mileage highway | 17 km/L |
| top speed | 195 km/h |
| fuel tank capacity | 40 L |
Suspension
Ride comfort
| front | MacPherson Strut |
| rear | Torsion Beam |
Brakes
Stopping power
| front | Ventilated Disc |
| rear | Drum |
Wheels
Rim and tyre specs
| rim size | 16 inch |
| tyre size | 185/55 R16 |
Features
Key features and equipment
| airbags | 2 |
| abs | Yes |
| traction control | No |
| climate control | Automatic |
| infotainment | 8-inch touchscreen |
| usb ports | 2 |
| keyless entry | Yes |
| push start | Yes |