CarCrossover2024
Honda BR-V 1.5 i-VTEC S
PKR 6,429,000
Available Colors
Taffeta WhiteLunar Silver MetallicGolden Brown MetallicCrystal Black Pearl
Engine
Powertrain specifications
| type | Petrol |
| displacement | 1497 cc |
| horsepower | 118 hp @ 6600 RPM |
| torque | 145 Nm @ 4600 RPM |
| cylinders | 4 |
| valve mechanism | SOHC 16 Valves i-VTEC |
| compression ratio | 10.3:1 |
| fuel system | EFI |
Transmission
Gearbox and drivetrain
| type | Automatic |
| gears | CVT |
Dimensions
Size and weight
| length | 4456 mm |
| width | 1735 mm |
| height | 1666 mm |
| wheelbase | 2662 mm |
| ground clearance | 201 mm |
| kerb weight | 1245 kg |
| boot space | 223 L (7 seats) |
Performance
Efficiency and speed
| mileage city | 11 km/L |
| mileage highway | 15 km/L |
| top speed | 185 km/h |
| fuel tank capacity | 42 L |
Suspension
Ride comfort
| front | MacPherson Strut |
| rear | Torsion Beam |
Brakes
Stopping power
| front | Ventilated Disc |
| rear | Drum |
Wheels
Rim and tyre specs
| rim size | 16 inch |
| tyre size | 195/60 R16 |
Features
Key features and equipment
| airbags | 2 |
| abs | Yes |
| traction control | No |
| climate control | Automatic |
| infotainment | 7-inch touchscreen |
| usb ports | 2 |
| keyless entry | Yes |
| push start | Yes |