CarSedan2024
Changan Alsvin 1.5L DCT Lumiere
PKR 4,949,000
Available Colors
Star WhiteCosmic BlackGalaxy SilverNebula Red
Engine
Powertrain specifications
| type | Petrol |
| displacement | 1480 cc |
| horsepower | 105 hp @ 5500 RPM |
| torque | 145 Nm @ 4500 RPM |
| cylinders | 4 |
| valve mechanism | DOHC 16 Valves DVVT |
| compression ratio | 10.5:1 |
| fuel system | EFI |
Transmission
Gearbox and drivetrain
| type | Automatic |
| gears | 5-speed DCT |
Dimensions
Size and weight
| length | 4390 mm |
| width | 1725 mm |
| height | 1490 mm |
| wheelbase | 2535 mm |
| ground clearance | 150 mm |
| kerb weight | 1150 kg |
| boot space | 450 L |
Performance
Efficiency and speed
| mileage city | 13 km/L |
| mileage highway | 17 km/L |
| top speed | 180 km/h |
| fuel tank capacity | 40 L |
Suspension
Ride comfort
| front | MacPherson Strut |
| rear | Torsion Beam |
Brakes
Stopping power
| front | Ventilated Disc |
| rear | Drum |
Wheels
Rim and tyre specs
| rim size | 16 inch |
| tyre size | 185/55 R16 |
Features
Key features and equipment
| airbags | 2 |
| abs | Yes |
| traction control | No |
| climate control | Automatic |
| infotainment | 10.25-inch touchscreen |
| usb ports | 2 |
| keyless entry | Yes |
| push start | Yes |