CarSUV2024
Toyota Fortuner 2.8 Sigma 4
PKR 20,490,000
Available Colors
White Pearl Crystal ShineAttitude BlackSilver MetallicGray Metallic
Engine
Powertrain specifications
| type | Diesel |
| displacement | 2755 cc |
| horsepower | 201 hp @ 3000 RPM |
| torque | 500 Nm @ 1600 RPM |
| cylinders | 4 |
| valve mechanism | DOHC 16 Valves |
| compression ratio | 15.6:1 |
| fuel system | Common Rail Direct Injection |
Transmission
Gearbox and drivetrain
| type | Automatic |
| gears | 6-speed |
Dimensions
Size and weight
| length | 4795 mm |
| width | 1855 mm |
| height | 1835 mm |
| wheelbase | 2745 mm |
| ground clearance | 220 mm |
| kerb weight | 2155 kg |
| boot space | 296 L |
Performance
Efficiency and speed
| mileage city | 8 km/L |
| mileage highway | 11 km/L |
| top speed | 175 km/h |
| fuel tank capacity | 80 L |
Suspension
Ride comfort
| front | Double Wishbone |
| rear | 4-Link with Coil Spring |
Brakes
Stopping power
| front | Ventilated Disc |
| rear | Ventilated Disc |
Wheels
Rim and tyre specs
| rim size | 18 inch |
| tyre size | 265/60 R18 |
Features
Key features and equipment
| airbags | 7 |
| abs | Yes |
| traction control | Yes |
| climate control | Dual Zone Automatic |
| infotainment | 8-inch touchscreen |
| usb ports | 3 |
| keyless entry | Yes |
| push start | Yes |