CarSedan2024
Toyota Corolla Altis 1.8
PKR 6,890,000
Available Colors
Super WhiteAttitude BlackSilver MetallicGraphite Metallic
Engine
Powertrain specifications
| type | Petrol |
| displacement | 1798 cc |
| horsepower | 138 hp @ 6400 RPM |
| torque | 173 Nm @ 4000 RPM |
| cylinders | 4 |
| valve mechanism | DOHC 16 Valves |
| compression ratio | 10.0:1 |
| fuel system | EFI |
Transmission
Gearbox and drivetrain
| type | Automatic |
| gears | CVT |
Dimensions
Size and weight
| length | 4630 mm |
| width | 1780 mm |
| height | 1435 mm |
| wheelbase | 2700 mm |
| ground clearance | 152 mm |
| kerb weight | 1275 kg |
| boot space | 470 L |
Performance
Efficiency and speed
| mileage city | 12 km/L |
| mileage highway | 16 km/L |
| top speed | 200 km/h |
| fuel tank capacity | 55 L |
Suspension
Ride comfort
| front | MacPherson Strut |
| rear | Torsion Beam |
Brakes
Stopping power
| front | Ventilated Disc |
| rear | Solid Disc |
Wheels
Rim and tyre specs
| rim size | 16 inch |
| tyre size | 205/55 R16 |
Features
Key features and equipment
| airbags | 2 |
| abs | Yes |
| traction control | Yes |
| climate control | Automatic |
| infotainment | 9-inch touchscreen |
| usb ports | 2 |
| keyless entry | Yes |
| push start | Yes |