CarHatchback2024
Suzuki Swift GLX CVT
PKR 4,560,000
Available Colors
Pearl WhiteSilky SilverGraphite GreySolid Fire Red
Engine
Powertrain specifications
| type | Petrol |
| displacement | 1197 cc |
| horsepower | 82 hp @ 6000 RPM |
| torque | 113 Nm @ 4200 RPM |
| cylinders | 4 |
| valve mechanism | DOHC 16 Valves VVT |
| compression ratio | 11.0:1 |
| fuel system | EFI |
Transmission
Gearbox and drivetrain
| type | Automatic |
| gears | CVT |
Dimensions
Size and weight
| length | 3845 mm |
| width | 1695 mm |
| height | 1510 mm |
| wheelbase | 2450 mm |
| ground clearance | 120 mm |
| kerb weight | 895 kg |
| boot space | 265 L |
Performance
Efficiency and speed
| mileage city | 14 km/L |
| mileage highway | 18 km/L |
| top speed | 170 km/h |
| fuel tank capacity | 37 L |
Suspension
Ride comfort
| front | MacPherson Strut |
| rear | Torsion Beam |
Brakes
Stopping power
| front | Ventilated Disc |
| rear | Drum |
Wheels
Rim and tyre specs
| rim size | 16 inch |
| tyre size | 185/55 R16 |
Features
Key features and equipment
| airbags | 2 |
| abs | Yes |
| traction control | Yes |
| climate control | Automatic |
| infotainment | 9-inch touchscreen |
| usb ports | 2 |
| keyless entry | Yes |
| push start | Yes |