CarCrossover2024
Peugeot 2008 Allure
PKR 7,450,000
Available Colors
Pearl WhiteNera BlackArtense GreyElixir Red
Engine
Powertrain specifications
| type | Petrol Turbo |
| displacement | 1199 cc |
| horsepower | 130 hp @ 5500 RPM |
| torque | 230 Nm @ 1750 RPM |
| cylinders | 3 |
| valve mechanism | DOHC 12 Valves |
| compression ratio | 10.5:1 |
| fuel system | Direct Injection |
Transmission
Gearbox and drivetrain
| type | Automatic |
| gears | 6-speed |
Dimensions
Size and weight
| length | 4300 mm |
| width | 1770 mm |
| height | 1550 mm |
| wheelbase | 2605 mm |
| ground clearance | 165 mm |
| kerb weight | 1220 kg |
| boot space | 434 L |
Performance
Efficiency and speed
| mileage city | 12 km/L |
| mileage highway | 17 km/L |
| top speed | 200 km/h |
| fuel tank capacity | 44 L |
Suspension
Ride comfort
| front | MacPherson Strut |
| rear | Twist Beam |
Brakes
Stopping power
| front | Ventilated Disc |
| rear | Disc |
Wheels
Rim and tyre specs
| rim size | 17 inch |
| tyre size | 205/55 R17 |
Features
Key features and equipment
| airbags | 6 |
| abs | Yes |
| traction control | Yes |
| climate control | Dual Zone Automatic |
| infotainment | 10-inch touchscreen |
| usb ports | 2 |
| keyless entry | Yes |
| push start | Yes |