Engine
Powertrain specifications
| type | Electric |
| displacement | N/A |
| horsepower | 176 hp |
| torque | 280 Nm |
| cylinders | N/A |
| valve mechanism | N/A |
| compression ratio | N/A |
| fuel system | Electric Motor |
Transmission
Gearbox and drivetrain
| type | Automatic |
| gears | Single Speed |
Dimensions
Size and weight
| length | 4314 mm |
| width | 1809 mm |
| height | 1620 mm |
| wheelbase | 2585 mm |
| ground clearance | 161 mm |
| kerb weight | 1578 kg |
| boot space | 448 L |
Performance
Efficiency and speed
| mileage city | N/A |
| mileage highway | N/A |
| top speed | 175 km/h |
| fuel tank capacity | 50.3 kWh Battery |
Suspension
Ride comfort
| front | MacPherson Strut |
| rear | Torsion Beam |
Brakes
Stopping power
| front | Ventilated Disc |
| rear | Solid Disc |
Wheels
Rim and tyre specs
| rim size | 17 inch |
| tyre size | 215/50 R17 |
Features
Key features and equipment
| airbags | 6 |
| abs | Yes |
| traction control | Yes |
| climate control | Automatic |
| infotainment | 10.1-inch touchscreen |
| usb ports | 3 |
| keyless entry | Yes |
| push start | Yes |