CarSUV2024
MG HS 1.5T Turbo
PKR 8,900,000
Available Colors
Pearl WhiteBlack PearlSterling SilverBurgundy Red
Engine
Powertrain specifications
| type | Petrol Turbo |
| displacement | 1490 cc |
| horsepower | 162 hp @ 5500 RPM |
| torque | 250 Nm @ 1700 RPM |
| cylinders | 4 |
| valve mechanism | DOHC 16 Valves |
| compression ratio | 9.5:1 |
| fuel system | Direct Injection |
Transmission
Gearbox and drivetrain
| type | Automatic |
| gears | 7-speed DCT |
Dimensions
Size and weight
| length | 4574 mm |
| width | 1876 mm |
| height | 1664 mm |
| wheelbase | 2720 mm |
| ground clearance | 175 mm |
| kerb weight | 1520 kg |
| boot space | 463 L |
Performance
Efficiency and speed
| mileage city | 9 km/L |
| mileage highway | 13 km/L |
| top speed | 190 km/h |
| fuel tank capacity | 55 L |
Suspension
Ride comfort
| front | MacPherson Strut |
| rear | Multi-Link |
Brakes
Stopping power
| front | Ventilated Disc |
| rear | Solid Disc |
Wheels
Rim and tyre specs
| rim size | 18 inch |
| tyre size | 235/50 R18 |
Features
Key features and equipment
| airbags | 6 |
| abs | Yes |
| traction control | Yes |
| climate control | Dual Zone Automatic |
| infotainment | 10.1-inch touchscreen |
| usb ports | 3 |
| keyless entry | Yes |
| push start | Yes |