CarCrossover2024
Kia Stonic EX
PKR 5,850,000
Available Colors
Clear WhiteAurora Black PearlSporty BlueSignal Red
Engine
Powertrain specifications
| type | Petrol |
| displacement | 1368 cc |
| horsepower | 98 hp @ 6000 RPM |
| torque | 134 Nm @ 4000 RPM |
| cylinders | 4 |
| valve mechanism | DOHC 16 Valves |
| compression ratio | 10.5:1 |
| fuel system | MPI |
Transmission
Gearbox and drivetrain
| type | Automatic |
| gears | 6-speed |
Dimensions
Size and weight
| length | 4140 mm |
| width | 1760 mm |
| height | 1520 mm |
| wheelbase | 2580 mm |
| ground clearance | 185 mm |
| kerb weight | 1155 kg |
| boot space | 352 L |
Performance
Efficiency and speed
| mileage city | 12 km/L |
| mileage highway | 16 km/L |
| top speed | 175 km/h |
| fuel tank capacity | 43 L |
Suspension
Ride comfort
| front | MacPherson Strut |
| rear | Coupled Torsion Beam |
Brakes
Stopping power
| front | Ventilated Disc |
| rear | Solid Disc |
Wheels
Rim and tyre specs
| rim size | 16 inch |
| tyre size | 195/60 R16 |
Features
Key features and equipment
| airbags | 2 |
| abs | Yes |
| traction control | Yes |
| climate control | Automatic |
| infotainment | 8-inch touchscreen |
| usb ports | 2 |
| keyless entry | Yes |
| push start | Yes |