CarSUV2024
Kia Sportage Alpha
PKR 9,050,000
Available Colors
Clear WhiteAurora Black PearlSteel GrayRunway Red
Engine
Powertrain specifications
| type | Petrol |
| displacement | 1999 cc |
| horsepower | 154 hp @ 6200 RPM |
| torque | 192 Nm @ 4000 RPM |
| cylinders | 4 |
| valve mechanism | DOHC 16 Valves CVVT |
| compression ratio | 13.0:1 |
| fuel system | MPI |
Transmission
Gearbox and drivetrain
| type | Automatic |
| gears | 6-speed |
Dimensions
Size and weight
| length | 4660 mm |
| width | 1865 mm |
| height | 1660 mm |
| wheelbase | 2755 mm |
| ground clearance | 172 mm |
| kerb weight | 1540 kg |
| boot space | 591 L |
Performance
Efficiency and speed
| mileage city | 9 km/L |
| mileage highway | 13 km/L |
| top speed | 190 km/h |
| fuel tank capacity | 62 L |
Suspension
Ride comfort
| front | MacPherson Strut |
| rear | Multi-Link |
Brakes
Stopping power
| front | Ventilated Disc |
| rear | Solid Disc |
Wheels
Rim and tyre specs
| rim size | 17 inch |
| tyre size | 225/60 R17 |
Features
Key features and equipment
| airbags | 6 |
| abs | Yes |
| traction control | Yes |
| climate control | Dual Zone Automatic |
| infotainment | 8-inch touchscreen |
| usb ports | 2 |
| keyless entry | Yes |
| push start | Yes |