CarHatchback2024
Kia Picanto 1.0 AT
PKR 3,850,000
Available Colors
Clear WhiteAurora Black PearlHoney BeePop Orange
Engine
Powertrain specifications
| type | Petrol |
| displacement | 998 cc |
| horsepower | 66 hp @ 5500 RPM |
| torque | 95 Nm @ 3750 RPM |
| cylinders | 3 |
| valve mechanism | DOHC 12 Valves |
| compression ratio | 10.5:1 |
| fuel system | MPI |
Transmission
Gearbox and drivetrain
| type | Automatic |
| gears | 4-speed |
Dimensions
Size and weight
| length | 3595 mm |
| width | 1595 mm |
| height | 1485 mm |
| wheelbase | 2400 mm |
| ground clearance | 151 mm |
| kerb weight | 935 kg |
| boot space | 255 L |
Performance
Efficiency and speed
| mileage city | 14 km/L |
| mileage highway | 18 km/L |
| top speed | 155 km/h |
| fuel tank capacity | 35 L |
Suspension
Ride comfort
| front | MacPherson Strut |
| rear | Coupled Torsion Beam |
Brakes
Stopping power
| front | Ventilated Disc |
| rear | Drum |
Wheels
Rim and tyre specs
| rim size | 14 inch |
| tyre size | 155/70 R14 |
Features
Key features and equipment
| airbags | 2 |
| abs | Yes |
| traction control | No |
| climate control | Manual |
| infotainment | 8-inch touchscreen |
| usb ports | 1 |
| keyless entry | No |
| push start | No |