CarSUV2024
Hyundai Tucson AWD
PKR 9,729,000
Available Colors
Polar WhitePhantom BlackAmazon GrayShimmering Silver
Engine
Powertrain specifications
| type | Petrol |
| displacement | 1999 cc |
| horsepower | 155 hp @ 6200 RPM |
| torque | 192 Nm @ 4000 RPM |
| cylinders | 4 |
| valve mechanism | DOHC 16 Valves CVVT |
| compression ratio | 13.0:1 |
| fuel system | GDI |
Transmission
Gearbox and drivetrain
| type | Automatic |
| gears | 6-speed |
Dimensions
Size and weight
| length | 4630 mm |
| width | 1865 mm |
| height | 1665 mm |
| wheelbase | 2755 mm |
| ground clearance | 192 mm |
| kerb weight | 1560 kg |
| boot space | 620 L |
Performance
Efficiency and speed
| mileage city | 9 km/L |
| mileage highway | 13 km/L |
| top speed | 195 km/h |
| fuel tank capacity | 54 L |
Suspension
Ride comfort
| front | MacPherson Strut |
| rear | Multi-Link |
Brakes
Stopping power
| front | Ventilated Disc |
| rear | Solid Disc |
Wheels
Rim and tyre specs
| rim size | 19 inch |
| tyre size | 235/55 R19 |
Features
Key features and equipment
| airbags | 6 |
| abs | Yes |
| traction control | Yes |
| climate control | Dual Zone Automatic |
| infotainment | 10.25-inch touchscreen |
| usb ports | 3 |
| keyless entry | Yes |
| push start | Yes |