CarSedan2024
Hyundai Elantra GLS
PKR 6,930,000
Available Colors
Polar WhitePhantom BlackAmazon GrayShimmering Silver
Engine
Powertrain specifications
| type | Petrol |
| displacement | 1999 cc |
| horsepower | 159 hp @ 6200 RPM |
| torque | 192 Nm @ 4500 RPM |
| cylinders | 4 |
| valve mechanism | DOHC 16 Valves CVVT |
| compression ratio | 12.5:1 |
| fuel system | MPI |
Transmission
Gearbox and drivetrain
| type | Automatic |
| gears | CVT |
Dimensions
Size and weight
| length | 4675 mm |
| width | 1825 mm |
| height | 1430 mm |
| wheelbase | 2720 mm |
| ground clearance | 150 mm |
| kerb weight | 1310 kg |
| boot space | 474 L |
Performance
Efficiency and speed
| mileage city | 11 km/L |
| mileage highway | 15 km/L |
| top speed | 200 km/h |
| fuel tank capacity | 50 L |
Suspension
Ride comfort
| front | MacPherson Strut |
| rear | Multi-Link |
Brakes
Stopping power
| front | Ventilated Disc |
| rear | Solid Disc |
Wheels
Rim and tyre specs
| rim size | 17 inch |
| tyre size | 215/45 R17 |
Features
Key features and equipment
| airbags | 6 |
| abs | Yes |
| traction control | Yes |
| climate control | Dual Zone Automatic |
| infotainment | 8-inch touchscreen |
| usb ports | 2 |
| keyless entry | Yes |
| push start | Yes |