CarSedan2024
Honda Civic 1.5 Turbo Oriel
PKR 8,329,000
Available Colors
Platinum White PearlLunar Silver MetallicMeteoroid GrayCrystal Black Pearl
Engine
Powertrain specifications
| type | Petrol Turbo |
| displacement | 1498 cc |
| horsepower | 180 hp @ 5500 RPM |
| torque | 240 Nm @ 1700 RPM |
| cylinders | 4 |
| valve mechanism | DOHC 16 Valves VTEC |
| compression ratio | 10.6:1 |
| fuel system | Direct Injection |
Transmission
Gearbox and drivetrain
| type | Automatic |
| gears | CVT |
Dimensions
Size and weight
| length | 4678 mm |
| width | 1802 mm |
| height | 1415 mm |
| wheelbase | 2735 mm |
| ground clearance | 155 mm |
| kerb weight | 1320 kg |
| boot space | 450 L |
Performance
Efficiency and speed
| mileage city | 11 km/L |
| mileage highway | 15 km/L |
| top speed | 210 km/h |
| fuel tank capacity | 47 L |
Suspension
Ride comfort
| front | MacPherson Strut |
| rear | Multi-Link |
Brakes
Stopping power
| front | Ventilated Disc |
| rear | Solid Disc |
Wheels
Rim and tyre specs
| rim size | 17 inch |
| tyre size | 215/50 R17 |
Features
Key features and equipment
| airbags | 6 |
| abs | Yes |
| traction control | Yes |
| climate control | Dual Zone Automatic |
| infotainment | 9-inch touchscreen with Honda Connect |
| usb ports | 2 |
| keyless entry | Yes |
| push start | Yes |